Winnica Czarna Stodoła

Winnica Czarna Stodoła to my, Julia i Kuba.

Tutaj mieszkamy 📌 i tu na powierzchni jednego hektara uprawiamy winorośl. Rozpoczęliśmy w 2018 r., kiedy dokonaliśmy nasadzeń pięciu odmian winorośli: chardonnay, johanniter, muscaris, solaris i regent. Położenie winnicy w masywie Ślęży oraz na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego dodaje jej niewątpliwie uroku, a w naszej ocenie ma też pozytywny wpływ na wzrost winorośli z uwagi na stosunkowo małą ilość dni deszczowych oraz silnych, porywistych burz z opadami gradu (jak narazie).

Nastawy wina z pierwszego zbioru, w 2019 r., wypiła ziemia wokół Czarnej Stodoły, kiedy to w jedną z lutowych nocy 2020 r. pewni zuchwali panowie, bynajmniej nie miłośnicy wina, podjęli próbę pozyskania naszych tanków na wino dla siebie, uprzednio wylewając całą ich zawartość.

Zbiory z 2020 r. uznajemy za udane. Zrobiliśmy z nich pięć etykiet i nazwaliśmy je imionami zwierząt lub miejsc bliskich sercu Czarnej Stodoły (Róż! to zupełnie inna para kaloszy). Jest więc z nami:

Niebo, solaris 85%, johanniter 15%,

Zainteresowanie Niebem nas zaskoczyło, okazuje się, że miłośników smaku odmiany solaris jest dużo więcej niż się spodziewaliśmy. Cała produkcja sprzedała się w ciągu niespełna tygodnia. Jest to szczep wykazujący dużą odporność na choroby grzybiczne oraz niskie temperatury, więc tym większa jego popularność w Polsce. Daje wina lekkie o średnio intensywnych aromatach cytrusów, brzoskwiń czy jabłek. Nam nasze Niebo smakuje melonem i ananasem.

Etykietę zdobi nasze Niebo, czyli kot rasy brytyjskiej; szary jak przez osiem miesięcy w roku (za Kazikiem) niebo w Polsce.

Lili, 100% johanniter

Niemiecka odmiana białych winogron szczepu johanniter, wielokrotna krzyżówka różnych szczepów, choć zarejestrowana w Unii Europejskiej jako vitis vinifera, znalazła w Czarnej Stodole podatny grunt. Zeszłoroczne zbiory tej odmiany były największe spośród wszystkich innych odmian uprawianych przez nas.

Etykietę zdobi nasza Lili van het Bergeneinde, dziewięcioletnia klacz rasy belgijskiej (Nonstop/Darco, Javira/Concorde), wspaniała, nieustraszona, dla nas najlepsza.

Nora, 100% chardonnay

Nora jest winem, które lubimy najbardziej. Chardonnay, jako odmiana najbardziej delikatna spośród wszystkich odmian na polu Czarnej Stodoły, bo podatna na mączniaka i szarą pleśń, wymagała najwięcej zabiegów; przeglądania, szperania, ciągłego wypatrywania objawów choroby. Cała nasza dla niego troska opłaciła się i zbiory okazały się obfite, a owoce zdrowe i (jak to chardonnay) bardzo słodkie.

Królik, muscaris 85%, solaris 13%, johanniter 2%

Królik jest naszym autorskim kupażem trzech odmian: muscarisa, solarisa i odrobiny johannitera. Muscaris, który przeważa, smakuje gałką muszkatołową i dla nas świeżą cytryną. Dla tych, którzy nie zdążyli zakupić Nieba, polecalibyśmy Królika.

Róż! 100% regent

Pozdrawiamy,

Róż! Bo bez różu ani rusz! Pijemy w lecie, z lodem.

Julia i Kuba